İLAÇLAMA NEDİR?

İLAÇLAMA NEDİR?

İlaçlama: Öncelikle insan sağlığını bozarak hastalıklara sebep olan sonrasında çevre sağlığını etkileyerek yiyeceklere mikrop bulaştıran, bahçe dünyasında da bitkilere zarar vererek bitki gelişimini engelleyen, meyve ve sebze verimini düşüren  istenmeyen her türlü haşere ve kemirgenlere karşı yapılan uygulama.

Neden İlaçlama Yapılmalıdır?:

 1. Halk sağlığı alanında barınan haşere türleri; ya gıdalarla ya da kan ile beslenen haşere türleridir. Gıdalarla beslenen haşereler genellikle ıslak ve çöplük gibi alanlardan geldiğinden ateşli hastalıklar, astım v.b. nefes yolları hastalıkları, menenjit, çocuk felci ve helmonalis gibi hastalıkları bulaştırırlar. Bu nedenle sağlık için ilaçlama yapılmalıdır.
 2. Bitki sağlığı alanında barınan haşere türleri; ya ağaçlarda ya da çiçeklerde barınan haşereler, barındıkları bitkinin suyunu ve besinini kullanarak beslenirler. Bu tür haşereler beslendikçe bitkilerin gelişimini engelleyerek gerek meyve ve sebze gerekse çiçek verimini düşürür. Ayrıca bitkilerin dış görüntüleri bozulur. Bu nedenle öncelikle bitki sağlığı sonrası güzel bir bahçe için ilaçlama yapılmalıdır.

İlaçlama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bilindiği gibi kanatlı ve kanatsız tüm haşereler gerek insanlar gerekse bitkilerde çeşitli hastalıklara neden olacağından bu sonuçlardan korunmak ve kurtulmak amacı ile ilaçlama yapılmalıdır. Açık gıda veya gıda üretimi yapılan yerlerde düzenli olarak yıkama yapıldığı için her ay periyodik ilaçlama yapılmalıdır ki haşere üremesi olmasın. Bitkilerde böcek gelmeden koruma altına almak için nisan ayından eylül ayına kadar ayda 1 kez ilaçlama yapılmalıdır. Yaşam mahalli olan yerlerde (ev, otel, gıda bulunmayan iş yerleri) hastalıklara neden olan tüm haşerelerden korunmak ve kurtulmak için 3 ayda bir periyodik olarak ilaçlama yapılmalıdır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

  Hakkında

  İşinin ehli ve profesyonel ziraat mühendisleri tarafından sağlıklı, güvenilir, disiplinli, titiz ve %100 garantili ilaçlama için bizi arayın! 0 216 673 42 85 / 0 505 688 21 76

  RSS

  Subscribe Via RSS

  • Subscribe with Bloglines
  • Add your feed to Newsburst from CNET News.com
  • Subscribe in Google Reader
  • Add to My Yahoo!
  • Subscribe in NewsGator Online
  • The latest comments to all posts in RSS

  Meta

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogcu bunu beğendi: